5o 2

school

Σύντομη ιστορική αναδρομή 5ου ΓΕΛ Καλλιθέας

Το σχολείο μας πρωτολειτούργησε την 1η Σεπτεμβρίου 1984 και από αυτήν την ημερομηνία μέχρι στις 24 Ιουνίου 1993 στεγαζόταν στο ενοικιαζόμενο κτίριο της οδού Κρέμου 136.

Από 25 Ιουνίου 1993 μεταφέρθηκε στο κτίριο του 8ου ΓΕΛ Καλλιθέας στην οδό Δοϊράνης 86 και Ιφιγένειας.

Από 25 Αυγούστου 2014 μεταφέρθηκε στο νεόδμητο κτίριο που προοριζόταν αποκλειστικά για το σχολείο μας στην οδό Επτάνησου 4 και Πατριάρχη Γρηγορίου Ε΄.  Το νέο κτίριο με ποιότητα κατασκευής, τεχνολογικό εξοπλισμό και βιοκλιματικές προδιαγραφές εξυπηρετεί τις σύγχρονες ανάγκες της εκπαιδευτικής διαδικασίας. Σύμβολό του είναι ο Άνθρωπος, το πρόσωπο της γλυπτής σύνθεσης που κοσμεί την πρόσοψη του κτιρίου και που, με εφαλτήριο τη γνώση, στοχεύει πάντα ψηλά.

Τα μέλη της εκπαιδευτικής κοινότητας του σχολείου μας θα δώσουν    τον καλύτερό τους εαυτό, ώστε αυτή η πορεία προς τον ουρανό να γίνει βασική συνισταμένη της λειτουργίας του.